Iнструкцiя про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку банкiв України

Загальнi положення

План рахункiв банкiв – систематизований перелiк рахункiв бухгалтерського облiку, що використовується для детальної та повної реєстрацiї всiх банкiвських операцiй з метою забезпечення потреб складання фiнансової звiтностi. Вiн застосовується для вiдображення бухгалтерської iнформацiї та є складовою нацiональної системи бухгалтерського облiку та фiнансової звiтностi.

План рахункiв розроблено вiдповiдно до загальноприйнятих у мiжнароднiй практицi принципiв i мiжнародних стандартiв та нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку та є обов'язковим для використання банками України.

За його рахунками вiдображаються операцiї, що визначенi чинним законодавством України, в тому числi нормативно-правовими актами Нацiонального банку України, вiдповiдно до їх економiчної сутi. ( Роздiл в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 370 ( z0801-01 ) вiд 29.08.2001 )

Мета i завдання Плану рахункiв

План рахункiв розроблений для забезпечення потреб складання фiнансової звiтностi. Невiд'ємною частиною Плану рахункiв є система аналiтичного облiку.

План рахункiв надасть змогу здiйснювати детальний i повний облiк усiх банкiвських операцiй, а також своєчасно надавати детальну, достовiрну i змiстовну iнформацiю керiвництву банку, iснуючим чи потенцiйним акцiонерам i дiловим партнерам, Нацiональному банку України, податковим, статистичним вiдомствам та iншим користувачам.

Принципи побудови Плану рахункiв

План рахункiв грунтується на мiжнародних принципах бухгалтерського облiку та звiтностi, зокрема на таких:

Безперервнiсть дiяльностi (установи, що працює)

Вважається, що установа постiйно функцiонує i продовжуватиме свою дiяльнiсть у майбутньому. Тобто вона не має нi намiру, нi потреби у лiквiдуваннi чи скороченнi масштабiв своєї дiяльностi.

Якщо установа передбачає, що в наступному звiтному перiодi буде лiквiдована одна чи кiлька фiлiй або проданi активи, то потрiбно врахувати цi активи за їх лiквiдацiйною вартiстю продажу. Якщо лiквiдацiйна вартiсть продажу менша, нiж залишкова вартiсть (рiзниця мiж первiсною (переоцiненою) вартiстю i сумою нарахованого зносу), то установi потрiбно врахувати потенцiйний збиток i вiдобразити його в звiтi про фiнансовi результати. ( Абзац в редакцiї Постанови Нацiонального банку N 338 ( z0780-02 ) вiд 10.09.2002 )

Стабiльнiсть правил бухгалтерського облiку

Установа повинна у своїй роботi постiйно керуватись одними i тими ж правилами бухгалтерського облiку, окрiм випадкiв iстотних змiн у дiяльностi або в правовiй базi. У такому разi має бути забезпечена порiвнюванiсть iз звiтами за минулi перiоди.

Обачливiсть

Активи i зобов'язання мають бути оцiненi та вiдображенi в облiку розумно, з достатньою мiрою обережностi, щоб не переносити iснуючi фiнансовi ризики, що потенцiйно загрожують фiнансовому становищу установи, на наступнi звiтнi перiоди.

Цей принцип передбачає ведення спецiальних рахункiв сумнiвних активiв, резервiв пiд знецiнювання активiв та можливих втрат за сумнiвними активами, резервiв пiд ризики та платежi.

Нарахування доходiв та видаткiв (подiл звiтних перiодiв)

Статтi доходiв та витрат враховуються та оцiнюються в перiод здiйснення економiчних операцiй, незалежно вiд того, коли були отриманi або сплаченi кошти. ( Абзац iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 338 ( z0780-02 ) вiд 10.09.2002 )

Метод нарахування передбачає, що сплата платежiв або отримання коштiв буде здiйснюватися у майбутньому. Згiдно iз принципом нарахування всi доходи i витрати установи, що належать до звiтного перiоду, мають вiдображатись у цьому ж перiодi.

Принцип методу нарахування має застосовуватися в межах принципу обережностi, метою якого є недопущення переоцiнки активiв чи доходiв, з одного боку, i недопущення недооцiнки витрат чи пасивiв, з другого. ( Абзац iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 338 ( z0780-02 ) вiд 10.09.2002 )

Дата операцiї

Операцiї вiдображаються в бухгалтерському облiку в день їх здiйснення, тобто в день виникнення прав (активiв) або зобов'язань (пасивiв), незалежно вiд дати руху коштiв за ними.

Окреме вiдображення активiв та пасивiв

Цей принцип передбачає, що всi рахунки активiв та пасивiв оцiнюються окремо i вiдображаються в розгорнутому виглядi. Усi рахунки є активними або пасивними, за винятком транзитних, контрарних або технiчних рахункiв. ( Абзац iз змiнами, внесеними згiдно з Постановою Нацiонального банку N 370 ( z0801-01 ) вiд 29.08.2001 )

Прийнятнiсть вхiдного балансу

Залишки за балансовими рахунками на початок поточного звiтного перiоду мають вiдповiдати залишкам на кiнець попереднього звiтного перiоду.

Перевага змiсту над формою

Операцiї вiдображаються вiдповiдно до їх економiчної сутi, а не юридичної форми. Наприклад, такi операцiї, як фiнансовий лiзинг, облiк векселiв, вiдображенi в Планi рахункiв вiдповiдно до їх економiчної сутi, тобто як кредитнi операцiї.

Оцiнка

Активи i пасиви облiковуються прiоритетно за вартiстю їх придбання чи виникнення. Активи та зобов'язання в iноземнiй валютi, за винятком немонетарних статей, мають переоцiнюватися пiд час кожної змiни офiцiйного валютного курсу та обов'язково на звiтну дату. ( Iз змiнами, внесеними згiдно з Постановами Нацбанку N 520 ( v0607500-99 ) вiд 16.12.98, N 370 ( z0801-01 ) вiд 29.08.2001 )

Вiдкритiсть

Фiнансовi звiти мають бути достатньо якiсними i детальними, щоб уникнути двозначностi, правдиво вiдображати операцiї установи з необхiдними поясненнями в записках про правила оцiнки активiв i пасивiв. Операцiї повиннi вiдповiдати змiсту окремих статей звiтiв. Звiтнiсть має бути чiтко викладена i зрозумiла для користувача.

Консолiдацiя

Установа має складати зведену фiнансову звiтнiсть у цiлому по банку з врахуванням своїх дочiрнiх i спiльних пiдприємств i органiзацiй банку, за винятком залишкiв за взаємними розрахунками та вкладеннями.

Суттєвiсть

У фiнансових звiтах має вiдображатись уся iстотна iнформацiя, корисна для прийняття рiшень керiвниками установи чи iнвесторами. Iнформацiя є суттєвою, якщо її вiдсутнiсть або перекручення може вплинути на економiчнi рiшення користувачiв звiтностi.

Особливостi Плану рахункiв

Особливостями Плану рахункiв є:

– мультивалютнiсть;

– наявнiсть управлiнського облiку;

– подвiйний запис операцiй за позабалансовими рахунками;

– новi вимоги до аналiтичних рахункiв.

План рахункiв забезпечує мультивалютний облiк операцiй. Операцiї в iноземнiй валютi здiйснюються за тими ж рахунками, що i операцiї в гривнi.

Зв'язок мiж операцiями в iноземнiй i нацiональнiй валютах забезпечують технiчнi рахунки:

– рахунок валютних позицiй;

– рахунок гривневого еквiвалента валютних позицiй.

Аналогiчно здiйснюється облiк банкiвських металiв.

У разi змiни офiцiйного валютного курсу активи та зобов'язання в iноземнiй валютi, за винятком немонетарних статей, а також позабалансовi рахунки в iноземнiй валютi переоцiнюються. ( Абзац

Добавить отзыв
ВСЕ ОТЗЫВЫ О КНИГЕ В ОБРАНЕ

0

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.

Отметить Добавить цитату