здійснюють такі повноваження:
1) приймають заяви разом з необхідними документами щодо прийняття до громадянства України та виходу з громадянства України, перевіряють пра¬вильність їх оформлення, відсутність підстав, за наявності яких особа не прий¬мається до громадянства України, а також підстав, за наявності яких не допус¬кається вихід з громадянства України, і разом зі своїм висновком надсилають на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства;
2) готують подання про втрату особами громадянства України і разом з не¬обхідними документами надсилають на розгляд Комісії при Президентові Ук¬раїни з питань громадянства;
3) приймають рішення про оформлення набуття громадянства України особа¬ми за підставами, передбаченими Законом України «Про громадянство»;
4) скасовують прийняті ними рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених Законом України «Про громадянство»;
5) виконують рішення Президента України з питань громадянства;
6) видають особам, які набули громадянство України, паспорти громадянина України, свідоцтва про належність до громадянства України (для осіб віком до 16 років), тимчасові посвідчення громадянина України, проїзні документи дити¬ни, довідки про припинення громадянства України;
7) вилучають в осіб, громадянство України яких припинено, паспорти грома¬дянина України, свідоцтва про належність до громадянства України, тимчасові посвідчення громадянина України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон, проїзні документи дитини;
8) ведуть облік осіб, які набули громадянство України та припинили грома¬дянство України.
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства раз у півріччя інформує Комісію при Президентові України з пи¬тань громадянства про виконання рішень Президента України з питань грома¬дянства.
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства і підпорядковані йому органи здійснюють вказані повноваження стосовно осіб, які проживають на території України.
Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва і консульські установи України здійснюють повноваження, передбачені Законом України «Про громадянство», щодо осіб, які постійно проживають за кордоном.
4.15. Державний устрій України. Формування парламен¬ту* Уряду, органів місцевого самоврядування. Президент України, умови обрання, його повноваження щодо вступу законів у дію.
Характеристика державного устрою України включає конституційну форму правління в Україні, її адміністративно-територіальний устрій та політичний режим.
Форма правління характеризує порядок утворення та організацію вищих орга¬нів державної влади, їх взаємовідносини, ця категорія вказує, хто і як здійснює
314
4. Конституційне законодавство
владу в державі. Залежно від особливостей форми правління держави поділяють¬ся на монархічні та республіканські.
Монархія — це форма державного правління, за якої систему вищих органів влади очолює одна особа — монарх (цар, король, шах, імператор, султан тощо). Державна влада повністю або частково зосереджена в руках однієї особи і є спадко¬вою. Залежно від обсягу і характеру повноважень монарха монархії поділяються на необмежені та обмежені.
Республіка — форма правління, за якої вищі органи державної влади обира¬ються громадянами або формуються загальнонаціональними представницькими (виборними) установами. Республіки поділяються на парламентські, прези¬дентські та змішані.
Відповідно до ст. 5 Конституції, Україна є республікою. Україна є змішаною напівпрезидентською республікою.
Адміністративно-територіальний устрій відображає територіальну структуру держави, співвідношення між державою в цілому та її складовими територіальни¬ми одиницями. За формою державного територіального устрою держави поділя¬ються на прості (унітарні) та складні (федеративні). Унітарною вважається держа¬ва, в складі якої немає інших держав або державних утворень, і територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці. До складу унітарної дер¬жави можуть входити автономні утворення (у складі України таким утворенням є .Автономна Республіка Крим), але при цьому не порушуються основні принципи, які лежать в основі унітарної держави:
— єдність території, її неподільність і недоторканність;
— єдина система права і державних органів;
— поєднання державних і регіональних інтересів.
Відповідно до ст. 132 Конституції України, територіальний устрій України грунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання цент¬ралізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціаль¬но-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. Стаття 133 Конституції закріплює систему адміністративно-тери¬торіального устрою України, яку складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: Авто¬номна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кірово¬градська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Міста Київ та Сева-стополь мають спеціальний статус, який визначається законами України. Авто¬номна Республіка Крим, згідно зі ст. 134 Конституції України, є невід'ємною частиною України.
Політичний режим є системою засобів та способів здійснення державної вла¬ди, характеризується рівнем гарантованості прав і свобод людини і громадянина. Політичний режим традиційно поділяють на демократичні та недемократичні.
Стаття 1 Конституції характеризує Україну як демократичну державу. Консти¬туція закріплює принципи народного волевиявлення, поділу влади, політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності, відповідальності держави перед людиною за свою діяльність тощо.
Стаття 5 Конституції України визнає народ носієм суверенітету та єдиним джерелом влади. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні на-
315
Енциклопедичний довідник майбутнього адвоката
лежить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.
Народовладдя в Україні здійснюється безпосередньо, через державні органи і органи місцевого самоврядування. Проявом безпосереднього народовладдя є ви¬бори, всеукраїнський і місцевий референдуми, народні ініціативи, громадські об¬говорення тощо. У разі здійснення народом влади через державу формуються ор¬гани народного представництва.
У державному апараті слід розрізняти органи первинного і вторинного пред¬ставництва народу. Державні органи первинного представництва утворюються шляхом їх виборів, за допомогою яких влада делегується державі безпосередньо народом. В Україні ними є Верховна Рада України та Президент України. Дер¬жавні органи, які формуються Верховною Радою України та Президентом Ук¬раїни, є органами вторинного, опосередкованого представництва. Позитивною якістю безпосереднього народовладдя є широта залучення народу до вирішення державних справ. Перевагами функціонування представницьких органів є те, що вони є постійно діючими, діють на професійній основі.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2002 р., «місцеве самоврядування слід розглядати як форму здійснення народом влади».
В Україні до проведення конституційної реформи вибори депутатів здійснюва¬лися за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою: 225 депутатів обирали¬ся за пропорційною системою у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі (далі — багатомандатний округ) за виборчими списками кандидатів у депу¬тати (далі — виборчі списки) від політичних партій, виборчих блоків політичних
4. Конституційне законодавство
партій; 225 депутатів обиралися за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 р., прийняття якого оформило проведення конституційної рефор¬ми в Україні, вибори народних депутатів Верховної Ради України у 2006 р. прохо¬дили за пропорційною виборчою системою. Верховна Рада України, обрана у 2002 р., продовжувала здійснювати конституційні повноваження до дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 р. Конституційний склад Верховної Ради України у кількості 450 народних депутатів України обирав¬ся у 2006 році на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування на засадах пропорційної системи з обранням народних де¬путатів України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі за ви¬борчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків політичних партій відповідно до закону.
Чергові вибори депутатів Верховної Ради України відбуваються в останню неділю березня п'ятого року повноважень Верховної Ради України.
Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має су¬димість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не зня¬та у встановленому законом порядку.
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досяг-ли на день їх проведення 18 років (ст. 70 Конституції). Не мають права голосу гро¬мадяни, яких визнано судом недієздатними.
Згідно зі ст. 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Стаття 76 Конституції закріплює конституційний склад Верховної Ради Ук¬раїни — 450 народних депутатів України. Верховна Рада України працює сесійно. Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менш як двох третин від її конституційного складу.
Верховна Рада України збирається на першу сесію не пізніше ніж на тридця¬тий день після офіційного оголошення результатів виборів.
Перше засідання Верховної Ради України відкриває найстарший за віком на¬родний депутат України. Порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та законом про регламент Верховної Ради України.
Відповідно до змін, внесених до Конституції України Законом України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 р. № 2222-ІУ народні де¬путати України не можуть мати іншого представницького мандата, бути на дер¬жавній службі, обіймати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяль¬ності), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.
У разі виникнення обставин, що порушують вимоги щодо несумісності депу¬татського мандата з іншими видами діяльності, народний депутат України у двад-іхятиденний строк з дня виникнення таких обставин припиняє таку діяльність або подає особисту заяву про складення повноважень народного депутата Ук¬раїни.
Повноваження народного депутата України припиняються достроково в разі:
1) складення повноважень за його особистою заявою;
Енциклопедичний довідник майбутнього адвоката
2) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
3) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
4) припинення його громадянства або його виїзду на постійне проживання за межі України;
5) якщо протягом двадцяти днів з дня виникнення обставин, які призводять до порушення вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, ці обставини ним не усунуто;
6) невходження