Микола Горбань

СЛОВО Й ДІЛО ГОСУДАРЕВЕ

Київ «Ярославів Вал» 2009

 

ББК 63.3 (4РОС)46-4 Г67

Одні з найжахливіших сторінок давнього минулого малюють справи страшної на всю Росію XVIII віку Таємної Канцелярії. Що ж таке була Таємна Канцелярія, що вона робила, чому її так боялись, які стосунки мала вона до України - на ці та інші питання дає відповідь книга, видана 1930 року, а потім надовго заборонена і забута з бажання стерти з людської пам'яті знання - своєрідний оберіг проти підступу, зради, смертельної небезпеки.

ІБВК 978-966-2151-28-2

© Горбань М., текст, 2009. © Слабошпицький М., передмова, 2009.

ЩЕ ОДИН ВТРАЧЕНИЙ ТАЛАНТ Микола Горбань та його книги

«Від давніх, далеких, давно забутих днів до нас дійшли пожовклії, порохом віків укриті папери...» — пише автор, який просиджував цілими днями в архівах, вивчаючи історію жорстокої боротьби влади з народом. Мабуть, ніхто в колишньому Радянському Союзі не знав так глибоко всі ці страшні сюжети, пов'язані з Тайною Канцелярією, чия діяльність розпочалася тим, що на тортури було взято царенка Олексія, сина Петра І від його першого шлюбу з Євдокією Лопухіною. (До речі, цар наказав постригти її в черниці й відправив аж до Відня). Олексій був безжально скараний; батько схвалив вердикт Тайної Канцелярії. Вінценосний кат і сам брав участь у тортуруванні тих, кого йому поставляла Тайна Канцелярія.

«Що ж таке була Тайна Канцелярія, що вона робила, чому її так боялися та які стосунки мала вона до України...» — так характеризував своє завдання автор книги з вельми промовистою назвою: «Слово й діло государеве».

Ці слова наводили жах на людей. Вони завжди супроводжували підступні доноси й були сигналом смертельної небезпеки.

Але — спершу про автора цієї незвичайної книжки.

Одна зі статей про Миколу Горбаня, написаних уже після проголошення нашої державної незалежності, має промовисту назву: «Втрачений талант України». Можна до тих слів додати уточнення: ще один втрачений талант.

Здається, навіть не збереглося його портрета. Принаймні, редактори Енциклопедії сучасної України не змогли знайти знімка Миколи Горбаня до біографічної довідки про нього, що її написав Сергій Білокінь.

Він народився сто десять років тому на Полтавщині. В селі Микільському Красноградського повіту жив земський учитель Василь Горбань, який рано приохотив сина до книжки, й, безперечно, саме книжка мала вирішальний вплив на те, яке майбутнє хлопець собі вибрав. Він вступив до університету ім. Святого Володимира, де провчився з 1917-го по 1918 рік. Вісімнадцятилітній юнак сидів над книжками, а за вікном гриміли революція, війна, люди намагалися довести одне одному й усьому світові свою правоту, гинули за ідеї та звикали до запаху крові й смертей. Хто зна, чи гадав углиблений у науку юнак, що колись усе те матиме безпосередній стосунок і до нього. Це йому в університетські роки щастило заховатися від усіх ка- таклізмів; це поки що не прийшла по нього жорстока епоха, але так буде не завжди...

Добавить отзыв
ВСЕ ОТЗЫВЫ О КНИГЕ В ИЗБРАННОЕ

0

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.

Отметить Добавить цитату